Samsung Galaxy Tab A7 Lite е потврден!

Samsung го потврди Galaxy Tab A7 Lite потврди.

Samung минатата година продаде повеќе од 30 милиони таблети, благодарение на појавата на учење на далечина и работа од дома. Најпродавани серии меѓу овие таблети беа Galaxy Tab A7 и Galaxy Tab S6 Lite. Компанијата сега се подготвува да издаде исечена верзија на Galaxy Tab A7 со цел да ги задоволи зголемените побарувања. Lite верзијата на Galaxy Tab A7 е потврдена и наскоро може да се сретне со корисниците.

Таблет на почетно ниво, SM-T225 се појави во базата на податоци на Bluetooth SIG. Сертификатот покажува дека новиот таблет ќе биде лансиран како Galaxy Tab A7 Lite и ќе има Bluetooth 5.0. Некои карактеристики на Galaxy Tab A7 Lite веќе протекоа пред неколку недели. Соодветно на тоа, таблетот ќе има 8,7-инчен екран и дизајн на тенок метал. Покрај тоа, Galaxy Tab A7 Lite ќе биде опремен со Helio P22T процесор на MediaTek и 3 GB RAM меморија.

tab a7 lite

Galaxy Tab A7 Lite, со сертификатот FCC што веќе се појави, ќе има USB Type-C порт и приклучок за слушалки. Според сертификатот TÜV Rheinland, таблетот ќе има капацитет на батерија од 5.100 mAh и исто така ќе поддржува 15W брзо полнење. Исто така се шпекулира дека Galaxy Tab A7 Lite ќе биде објавен заедно со Galaxy Tab S7 Lite во наредните месеци. Galaxy Tab S7 Lite ќе има 12,4-инчен QHD LTPS LCD дисплеј и 5G-поврзан модел. Таблетот од средната класа ќе има процесор Qualcomm Snapdragon 750G и 4 GB RAM меморија. Двата модели ќе бидат објавени со верзија Андроид 11.

Конечно, да напоменеме дека очекуваме Galaxy Tab A7 Lite и Galaxy Tab S7 Lite да бидат објавени во јуни 2021 година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments