Galaxy Z Fold 2 преживеа тест за издржливост на нечистотија, што неговиот претходник не можеше.

Иако неговиот екран на преклопување се гребе исто толку лесно.

Galaxy Z Fold 2 на Samsung преживеа откако му се испушти нечистотија во новиот тест за издржливост од YouTuber Zack Nelson (ака JerryRigEverything), поткрепувајќи ги тврдењата на Samsung дека неговата шарка е потрајна на овогодинешниот уред. Тестот на Нелсон вклучуваше исфрлање на неколку прашина и нечистотија врз новиот Samsung што може да се свитка, и тој објави дека телефонот продолжува да се чувствува исто мазно да се отвора и затвора. Тоа укажува на тоа дека најлошата нечистотија не се пробила во механизмот.

Издржливоста беше едно од клучните ветувања на Samsung кога го објави Z Fold 2 уште во август. За да ја илустрира својата поента, компанијата дури користеше и клип од оригиналниот тест за издржливост на Galaxy Fold на Нелсон. Откри дека неколку нечистотии што паѓаат на преклопувањето веднаш ќе се најдат во неговиот механизам за шарки, правејќи да се чувствува крцкаво да се отвора и затвора и генерално звучи ужасно. Проверете го во клипот подолу:

Samsung користи слична технологија „чистач“ на Galaxy Z Fold 2 како што беше претставена на Z Flip, која е дизајнирана да исчисти прашина и нечистотија од дисплејот што може да се свитка. Компанијата не тврди дека уредот е воопшто водоотпорен или водоотпорен, но овие тестови покажуваат дека телефонот треба да биде малку потрајен ако случајно дојде во контакт со мала количина нечистотија.

Нелсон не го разделува телефонот за време на неговиот тест за издржливост, па затоа е нејасно дали некои помали парчиња прашина и нечистотија успеале да влезат во шарката, иако „iFixit“ од Z Flip откри дека прашината сè уште може да ги надмине сличните влакна се користи во неговиот механизам за шарки.

Додека неговата шарка се чини дека е потрајна, екранот што може да се преклопи на Galaxy Z Fold 2 се гребе исто толку лесно како и ланскиот уред или овогодинешниот Z Flip. Доаѓа со пар лесно изгребани пластични заштитни екрани на неговиот внатрешен и надворешен екран, кои Samsung предупредува да не ги отстранува. Меѓутоа, ако телефонот не се расипе како оригиналниот Fold, Нелсон известува дека внатрешниот дисплеј на телефонот може да се изгреба со ноктот (факт за кој софтверот на Samsung конкретно ги предупредува корисниците).

Тоа не значи дека Z Fold 2 не ја користи технологијата Ultra Thin Glass на Samsung, но ова стакло е покриено само со лесно изгребан пластичен горен слој. Ако екранот на вашиот уред се расипе во текот на првата година, тогаш Samsung нуди еднократна замена на екранот за 149 долари.

Сето ова е да се каже дека иако Galaxy Z Fold 2 е потрајен телефон од ланскиот Fold, сепак е нешто за што треба да водите малку поголема грижа отколку обичен паметен телефон. За да откриете како е да се користи, проверете го нашиот целосен преглед.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments