Google Doodle со ново руво поради УЕФА Евро 2020!

Најновиот дизајн на Google го слави почетокот на турнирот УЕФА Евро 2020.

Денес започнува УЕФА Евро 2020, најпрестижниот меѓународен турнир во Европа, на кој ќе учествуваат 24 земји од Европа. Турнирот веќе започна и Гугл ја ажурираше својата почетна страница за пребарување, за да го прослави УЕФА Евро 2020, што ќе започне денес, за да го привлече вниманието на fansубителите на фудбалот. Името на лавра е утврдено како „УЕФА Евро 2020“. Вклучува парк и фудбалско игралиште во средината на паркот. На теренот има и свиреж што претставува почеток на натпреварите. Над ова фудбалско игралиште е логото на Google. Буквата „О“ во логото на Гугл е дизајнирана во форма на фудбалска топка. Во исто време, фактот дека постојат различни структури околу теренот нагласува дека 51 натпревар ќе се одржи во повеќе градови низ Европа за прв пат со Евро 2020.

Кога ќе се кликне на лавра на почетната страница на Google, страницата за пребарување на УЕФА Евро 2020, што го покажува распоредот на натпреварите, се појавува пред корисниците. Корисниците ќе можат да ги следат резултатите во живо и резултатите од минатите натпревари од тука. Покрај тоа, Гугл објави и објава за новиот лавра. Во објавата на Google; „Дојде време за УЕФА Евро 2020! Европското првенство, главен турнир за fansубителите на фудбалот ширум светот од 1960 година, се шири во домаќини на градови во Европа оваа година, за прв пат во историјата. Вкупно, 11 градови ќе бидат домаќини на 51 натпревар.

Турнирот Евро 2020 беше вообичаено турнир што требаше да се одржи минатата година. Сепак, турнирот беше одложен за една година поради условите во карантин што ги донесе епидемијата КОВИД-19. Од оваа причина, иако името е Евро 2020, турнирот се одржува во 2021 година. Нашата фудбалска репрезентација исто така учествува на турнирот. Толку многу што воведниот натпревар на турнирот ќе биде мечот против Италија во Рим. Нашата репрезентација е наметлива на турнирот со новата генерација. Се надеваме дека тие ќе ги добијат резултатите што ги очекуваме како нација и ќе не насмеат.

Конечно, треба да се напомене дека новиот дудл на Google е достапен во Канада, Русија, Индија и сите европски земји, но не и во САД, Африка, Австралија, Гренланд и некои други региони.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments