Google го прекинува својот алармен систем Google Nest Secure.

Google не се повлекува од безбедноста на паметниот дом.

Google го прекина својот алармен систем „Google Nest Secure“, потврди компанијата прво за Android Police. И доволно сигурно, ако ја посетите страницата на Nest Secure на Google Store сега, има едно големо копче на врвот што вели дека производот повеќе не е достапен.

„Google Nest веќе нема да произведува Nest Secure, сепак ние ќе продолжиме да ги поддржуваме нашите безбедносни корисници на сите исти начини“, рече портпаролот на Google во изјавата за The Verge.

Google го воведе системот Google Nest Secure во 2017 година. Тој беше дизајниран да биде модуларен, потпирајќи се на мал уред во форма на пакет хокеј со тастатура наречена Nest Guard како централен центар, сензори околу куќата наречени Nest Detects и клучеви од NFC за вооружување и разоружување на системот. Исто така, се поврзува со мобилната апликација Nest за да можете да добивате сигнали и да го вооружувате и разоружувате системот далечински. Системот Nest Secure започна со цена од 499 долари, но Google ја намали цената на 399 долари за помалку од една година подоцна.

Сепак, Nest Guard имаше и таен микрофон на уредот за кој купувачите не знаеја се додека Google не додаде поддршка на Google Assistant на уредот во февруари 2019 година. (Неколку месеци подоцна, Google објави сет на англиски обврски за приватност за неговите уреди Nest.)

Google не е целосно надвор од безбедноста на паметниот дом. Сè уште продава видео ѕвона на врата, безбедносни камери, аларми за чад и многу повеќе. И компанијата во август најави инвестиција од 450 милиони американски долари во безбедносната компанија АДТ, велејќи дека уредите Nest ќе станат камен-темелник на понудата за паметни домови на АДТ, како дел од таа најава.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments