Google лансира бесплатни демо-игри на Stadia за да ги примами луѓето во игри со cloud.

Бесплатни демо-игри на Stadia започнуваат денес.

Google лансира серија демо-игри на Stadia кои се навистина слободни за играње. Почнувајќи од денес, постојните или новите корисници на Stadia ќе можат да играат демо-снимки на Pac-Man Mega Tunnel Battle, а повеќе ќе има подоцна оваа недела. Овие ќе бидат достапни седум дена и нема да ви треба претплата на Stadia Pro или дури и начин на плаќање за да ги репродуцирате.

Сè што ќе треба да направите е да кликнете на врската, да создадете сметка на Stadia и потоа да започнете да ги играте демо-снимките на играта проследувани од облак-серверите на Google Stadia. Јасен обид на Google е да привлече повеќе луѓе на својата услуга Stadia, со лесен и бесплатен начин за играње демо за да видите дали услугата вреди да се плаќа. Тоа треба да помогне во решавањето на загриженоста околу малата корисничка база на Stadia и да дозволи секој да ја испроба играта во облак бесплатно.

Google одржува три последователни демо-игри и бета-игри, а Humankind ќе биде достапен утре.. Секоја демо игра ќе биде достапна една недела бесплатно. Google исто така денес објави дека Respawn’s Star Wars Jedi: Fallen Order доаѓа во Стадија на 17-ти ноември.

Интересно е да се види како Google прифаќа бесплатни демо-снимки: тие беа една од клучните продажни места за Gaikai – една од оригиналните услуги за игри во облак – но Sony никогаш не ги испроба откако ја купи Gaikai и ја вметна својата технологија во ривалскиот PlayStation Now. Со Google Stadia управува Phil Harrison, кој седеше на советничкиот одбор на Gaikai, а шефот за развој на бизнисот на Stadia, Jack Buser, го водеше Sony’s PlayStation Now.

Сопствениците на Stadia Pro сега имаат 29 игри со кои можат да се пофалат и издание на Cyberpunk 2077 на 19-ти ноември за да се радуваат на играње на услугата за игри во облак.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments