Google Maps ќе покаже колку луѓе страдаат од Ковид-19

Google Maps ќе покаже колку луѓе страдаат од Ковид-19

Гугл најави нова опција за своите популарни Мапи. Двете мобилни верзии на апликацијата за iOS и Android ќе покажат колку се заразени со Covid-19 во секоја земја, регион, област, па дури и град, соопшти компанијата во својот блог.

Функцијата ќе се активира постепено за сите корисници. Showе прикаже податоци за сите 220 земји низ светот каде што работи „Гугл мапс“.

Корисниците ќе можат да вклучат дополнителен слој со информации за Covid-19. Willе покаже колку луѓе се заразени со коронавирус на 100.000 луѓе во областа.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments