Гугл наскоро може да објави термостат 129 американски долари Nest со вграден радар.

Може да има радарска технологија слична на Project Soli.

Гугл се подготвува да објави нов термостат гнездо вреден 129 американски долари, кој очигледно ќе исклучи некои контроли на допир пронајдени на други термостати на гнездо за гестови на рацете, според новиот извештај на Блумберг Блумберг даде пример на корисник што ја лизга раката нагоре и надолу во близина на термостатот за да ја прилагоди температурата.

Таа технологија звучи многу како контролите за движење што може да ги активирате со радарскиот сензор Project Soli во сега веќе прекинатите Pixel 4 и 4 XL. И додека новонајавениот Pixel 5 ја нема технологијата Соли, шефот на хардверот на Гугл, Рик Остерлох, рече дека сензорот и гестовите ќе се користат во одреден момент во иднина. Тој исто така посочи дека технологијата е прескапа за Pixel 5, што се чини curубопитно во светло на извештајот на Блумберг дека нов термостат од ниско ниво на Nest може да го вклучува.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments