Гугл се обидува да тестира тајна мрежа 6GHz во различни држави

Гугл се обидува да тестира тајна мрежа 6GHz во различни држави

Гугл се обидува тајно да тестира мрежа од 6GHz во различни држави но што точноGoogle се обидува да го тестира е нејасно.

Гугл сака да произведе технички информации релевантни за комуналните услуги на овие фреквенции за обезбедување на сигурни широкопојасни врски.Но се очекува експериментите да се одлучат во текот на 24 месеци  и побарала дозвола да се направат тестовите во 26 градови и во градови држави и тоа Аризона,Калифорнија,Колорадо,Флорида,Ајова, Канзас,Небраска, Невада,Yorkујорк,Северна Каролина,Оклахома,Тексас и Вирџинија.

Но Гугл може да има и други намени за тој спектар 6GHz може да го искористи на Wi-Fi 6E рутерите.Она што треба да знаете за 6GHz е дека се очекува да овозможат побрзи и посигурни врски може да носи поголем опсег од опсегот 2.4GHz или 5GHz со кои веќе сте запознаени.Не знаеме на што работи Google сега.Но, филмовите ни кажуваат дека Гугл се надева дека ќе го искористи тој новоотворен спектар 6GHz за некој вид „таен комерцијален вреден план“, и ние сме прилично љубопитни што би можело да биде тоа.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments