Google спрема нов смартфон со прифатлива цена

Гугл е американска компанија специјализирана за услуги и производи поврзани со Интернет. Овие вклучуваат технологии за рекламирање преку Интернет, пребарување, компјутерски мрежи, софтвер и хардвер. Компанијата е сопственик на оперативен систем Андроид, кој е најпопуларен оперативен систем смартфон во светот. Импресивното портфолио на услуги на Google вклучува Gmail, YouTube и Google Search, што го прави една од најголемите интернет компании во светот. Најновото лансирање на мобилни телефони на Google е Pixel 4 XL. Смартфонот беше лансиран на 15 октомври 2019 година. Телефонот доаѓа со дисплеј на допир со екран на допир од 6,30 инчи со резолуција од 1440 пиксели за 3040 пиксели на PPI од 537 пиксели на инч.Google Pixel 4 XL се напојува со окта-јадрен процесор Qualcomm Snapdragon 855 и доаѓа со 6 GB RAM меморија. Телефонските пакувања 64 GB внатрешно складирање не можат да се прошират. Што се однесува до камерите, Google Pixel 4 XL пакува 16-мегапиксели (f / 2,4, 1,0-микрони) + 12,2-мегапиксели (f / 1,7, 1,4-микрони) примарна камера на задниот дел и 8-мегапикселна преден стрелец за селфи.Google Pixel 4 XL работи со Android 10 и се напојува со батерија што не може да се отстранува од 3700mAh. Мери 160,40 x 75,10 x 8,20 (висина x ширина x дебелина) и тежи 193,00 грама.Google Pixel 4 XL е двојна СИМ (GSM и GSM) паметен телефон кој прифаќа Nano-SIM и eSIM. Опциите за поврзување вклучуваат Wi-Fi, GPS, NFC, USB Type-C, Active 4G на двете SIM картички, 3G и 4G. Сензорите на телефонот вклучуваат отклучување на лице, компас магнетометар, сензор за близина, акцелерометар, сензор за амбиентална светлина, жироскоп и барометар.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments