Stadia годинава ќе добие над 100 нови игри!

100 нови игри ќе бидат додадени на услугата за облак игри на Google Stadia оваа година.

Google ја лансираше услугата за игри со облаци Stadia кон крајот на 2019 година, овозможувајќи им на корисниците да играат игри без потреба од моќни компјутери. Компанијата започна да прави големи планови во 2021 година за Stadia, од каде корисниците покажаа интерес од тогаш. Така, Google има за цел да го зголеми интересот за платформата.

Инвеститорот на Google, Stadia и Terraria, Re-Logic, неодамна одлучи да го затвори студиото за развој на игри од прва страна. Така, платформата Stadia, која не можеше да пристапи до сметките на Google, се соочи со опасност од истребување. Исто така, беше поздравено од корисниците кои ја користат оваа платформа, но Google вети дека ќе продолжи да инвестира во Stadia и нејзините основни платформи. Во овој контекст, компанијата објави дека се планирани повеќе од 100 игри да стигнат до продавницата Stadia во 2021 година. Така, Stadia исто така се спаси од опасност да се затвори.

Меѓу игрите што се очекува да дојдат на платформата во текот на годината се и големите игри како Far Cry 6 и FIFA 21. Покрај тоа, Judgment, акција авантуристичка игра на Ryu Ga Gotoku Studio, која беше објавена во Јапонија кон крајот на 2018 година, ќе биде меѓу новите игри. Спин-оф на серијата Jakuza, приказната зборува за обесчестениот детектив кој бара откуп во областа „Црвено светло“ на Комурочо.

Конечно, да речеме дека Google во моментов нуди на корисниците едномесечна бесплатна пробна верзија на Stadia Pro. За да добиете полноправно членство, има месечна претплата од 9,99 УСД. Додека треба да купите некои игри сè додека сте член на Pro, можете да играте некои игри бесплатно. Исто така можете да ја посетите веб-страницата на Stadia за да ја видите целосната листа на понудени игри.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments