Google вели дека радарот и Motion Sense на Pixel’s Soli ќе се вратат.

Можеби дури и во телефон.

Вграден радар на Google, Pixel 4, вреден 799 долари. Новиот пиксел 5 од 699 американски долари не – го откопува челото на сензорот преполнето со неговиот претходник во полза на потенки рамки и камера со дупчиња, како 349 американски долари Пиксел 4А пред него. Резултатот е повеќе екран, но гестовите на Google за „Motion Sense“ и неговиот одговор на „ID на лице“ на Епл се веќе исчезнати.

Но, хардверскиот шеф на Гугл, Рик Остерлох, за „Верџ“ вели дека радарот и гестовите на „Проект Соли“ ќе се вратат. „Тие ќе се користат во иднина“, вели тој. Тие беа само прескапи за телефонот што Google сакаше да го изгради овој пат.

(Тој не рече дали ќе се појават во нов телефон, конкретно; неодамнешното поднесување на FCC сугерира дека може да дојдат и до нов термостат на Nest.)

Се сомневам дека на купувачите на Pixel 5 навистина ќе им недостигаат неверојатни гестови на воздухот од Google, кои никогаш навистина не напредуваа на начин на кој првично се задеваше Google; не дека имаа време, бидејќи Гугл го извади производот по само 10 месеци. Но, како што истакна Дитер Бон во прегледот на Pixel 4, тие гестови не беа најдобриот дел. Тоа беше начинот на кој радарскиот чип може да го открие вашето присуство и да ги запали сензорите за препознавање на лицето на телефонот – за побрзо отклучување на лице отколку што успеало дури и Face ID на Apple досега.

Не е премногу изненадувачки што Google би го задржал својот радар „Соли“: работи на проектот веќе пет години, првично демостирајќи ги гестовите за воздух во звучници и паметни часовници.

Засега, ќе го отклучите вашиот Pixel 5 од 699 американски долари со ист вид сензор за отпечатоци од прсти, монтиран на задниот дел, што може да го добиете на Pixel 4A од 349 долари. Имам поевтин телефон и не е лошо! Сакам да го балансирам телефонот во мојата рака користејќи делење за отпечатоци. Тоа е прилично одговорено. Но, не е исто како отклучувањето лице.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments