Градителот на брендот OnePlus Carl Pei ја напушти компанијата за паметни телефони.

Кога започна, тој имаше 24 години.

Тешко е да се зборува за OnePlus како оскудно стартување на паметни телефони откако се појавија блиските врски со Oppo, Vivo и гигантот за електроника BBK, но сепак е тешко да се прецени влијанието на Carl Pei, долгогодишното јавно лице на компанијата, кој го потврди своето заминување денес. Како маркетинг и градител на брендови, тој користеше комбинација од смели ветувања, вистински говор и неконвенционални маркетинг кампањи за да ги претвори ентузијастите за паметни телефони, кои едноставно бараат добра зделка во заедница на обожаватели на OnePlus.

Во објавувањето на блогот на форумите на OnePlus, Pei вели дека „со нетрпение чека да одвои малку време за да се декомпресира и да го стигне своето семејство“, без да се осврне зошто го прави тоа сега. Гласините сугерираат дека тој имал раздор со неговиот коосновач и извршен директор Pit Lau и / или дека Pei заминал за да започне свој нов потфат, но неговото меморандум не звучи како зборовите на некој што заминал на нова работа .

Во секој случај, се чини ненадејно: Android Central и Android Police објавија дека тој веќе ја напуштил компанијата од пред четири дена, а OnePlus не бил подготвен да одговори на прашањата каде отишол и зошто. Можеби компанијата едноставно не сакаше да го одвлекува вниманието од новиот телефон што го лансираше во средата: OnePlus 8T. Во меѓувреме, Pei го водеше развојот на неодамна поскапиот телефон на OnePlus: Nord.

Еве го целиот меморандум на Pei:

По скоро 7 години во OnePlus, донесов тешка одлука да се збогувам.

Јас пораснав трошејќи огромно време на Интернет, градејќи производи и заедници. Гледајќи дека идеите во умот може да се претворат во реалност и да влијаат врз животот на луѓето, ми предизвикаа многу радост, а јас рано знаев дека тоа е патот за мене.

На светот не му требаше друга марка за паметни телефони во 2013 година. Но, видовме начини да ги направиме работите подобро и сонувавме да ги размрдаме работите. Подобри производи. Изградени рака под рака со нашите корисници. По повеќе разумни цени. Брзо напред до денес, и OnePlus е силна сила што треба да се смета кога станува збор за водечките паметни телефони. И со новата производна линија Nord, овој успех ќе продолжи во нови сегменти на пазарот.

Само што наполнив 24 години кога започна OnePlus, тоа е местото каде што ги поминав повеќето од своите 20-ти, а исто така и таму каде што пораснав. Од нервозно интервјуирање со мојот прв вработен, до соочување со силен сценски страв кога првпат презентирав производ, до учење како да управувам со тим journey Патувањето беше реално. Нештата што ги постигнавме и научивме, не можам да започнам да замислувам поисплатлива авантура.

Нашата заедница се приклучи на движењето пред да имаме дури и производ, тогаш кога сè што имавме беа амбиции и идеи. Од тоа што стотици од вас се појавија да имаат сладолед со мене, илјадници кои присуствуваа на нашите настани, и десетици милиони купуваа наши производи ширум светот; Сакам да ви се заблагодарам на сите што верувавте во нас во текот на сите овие години.

И тимот. Неверојатните луѓе со кои сум имал среќа да се борам рамо до рамо. Пријателствата што ги стекнав тука се најскапоцените делови од ова патување. Со нив, компанијата е во способни раце.

Јас сум вечно благодарен на Пит што искористи шанса во ова дете без факултетска диплома, на неговото име освен сон. Довербата, менторството и другарството никогаш нема да бидат заборавени. Ви благодариме за можноста за цел живот.

Никогаш не сум жалел да му верувам на моето чувство во цревата, и овој пат не се разликува. Изминатите години, OnePlus беше мојот единствен фокус, и сè друго мораше да заземе задно место. Со нетрпение очекувам да одвојам малку време за да се декомпресирам и да се изразам со моето семејство и пријатели. И потоа следи го моето срце за она што следува.

Со благодарност, Карл

Го интервјуиравме неколку пати на новите лансирања на паметни телефони и скоро може да добиете чувство за тоа како компанијата се промени со читање на секој од нив.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments