Графичките картички MSI RTX 3080 Ti се подготвуваат за дистрибуција!

Моделот MSI RTX 3080 Ti SUPRIM X беше забележан во дистрибуирачки центар.

Иако NVIDIA официјално не го потврди постоењето на RTX 3080 Ti, се проценува дека графичката картичка ќе биде објавена на 18 мај и ќе биде достапна на 26 мај, според гласините. Додека со нетрпение се чекаше новата графичка картичка на NVIDIA, денес моделот MSI RTX 3080 Ti SUPRIM X беше забележан во дистрибутер центар.

Заедно со истечената слика, се забележува и дека графичките картички MSI RTX 3080 Ti се подготвени за дистрибуција. Како што се сеќавате, моделот на графичка картичка GeForce RTX 3080 Ti Ventus 3X 12GB OC неодамна беше прикажан во центарот за испраќање во Лос Анџелес. Ова значи дека моделите RTX 3080 Ti ќе бидат достапни што е можно поскоро.

Освен тоа, кога ќе го испитаме протечениот модел 3080 Ti SUPRIM X, ќе видиме дека моделот од новата генерација ќе биде и домаќин на метална плоча за разлика од Gaming Trio серијата со пластична задна плоча.

Покрај тоа, некои информации за цената на моделот за кој станува збор се вклучени во споделените извештаи. Во оваа насока, предметниот модел се очекува да дојде со малопродажна цена од околу 1200 американски долари.

Кои ќе бидат карактеристиките на RTX 3080 Ti?

3080 Ti, кој според своите карактеристики ќе биде позициониран помеѓу моделите RTX 3080 и 3090, ќе биде домаќин на GA102 GPU со 10,240 CUDA јадра според информациите споделени од ITHome. Во овој поглед, моделот, кој ќе има подобри перформанси од RTX 3080, исто така, ќе понуди перформанси близу до моделот 3090. Секако, рано е да се каже нешто јасно за тоа, бидејќи спецификациите на уредот засега не се официјално проверени.

Покрај тоа, со споделениот извештај, потврдено е дека предметниот модел ќе поддржува 12 GB GDDR6X VRAM и ќе има интерфејс од 384-битна мемориска шина. Покрај тоа, иднината на споменатиот модел со ограничувањето на крипто рударството е меѓу доставените информации.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments