Gran Turismo 7 одложена поради Covid-19!

Gran Turismo 7, една од специјалните игри на PlayStation 5, исто така се приклучи на караванот на игри погодени од епидемијата Covid-19.

Иако Sony даде добри вести како што се новата генерација на PlayStation VR и верзијата Days Gone PC, од предниот дел на Gran Turismo дојде изјава што ќе ги вознемири играчите. Соодветно на тоа, Gran Turismo 7 е одложен за 2022 година поради епидемијата Covid-19.

Во изјавата на Sony до GQ, подвлечено е дека излезот од 2021 година не е можен. И покрај тоа што се наведува дека играта е под влијание на производствените тешкотии поврзани со Covid-19, се споделува дека ова е динамична и промена на состојбата со пандемијата што е во тек. Забележано е дека некои критични аспекти на производството на играта се забавија во изминатите неколку месеци, а повеќе детали ќе бидат споделени за датумот на објавување кога ќе бидат достапни.

Со сигурност можеме да кажеме дека најавата ќе биде удар за љубителите на серијата Gran Turismo. Кога Sony ја објави играта во јуни 2020 година, тој дури покажа и снимки во игра снимени со конзолата за игри Playstation 5 за да потенцира колку ќе изгледа графичката на новиот хардвер.

Gran Turismo 7 исто така има и нов режим на кампања што им овозможува на играчите да прилагодуваат автомобили во сопствените гаражи и да отклучуваат нови возила како што е концептот Mazda RX-VISION GT3 со победа на разни трки. Дополнително, малку е познато за играта Polyphony Digital, освен што е ексклузивно само за PlayStation 5 и поддржува 4K60FPS со следење на зраци. Се разбира, играта се очекува да ги искористи можностите на контролорот DualSense во целост.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments