Great Wall беше обвинет за плагијат

Новиот SUV Wey P01 неверојатно потсетува на оживеаниот Бронко

Во 2017 година Great Wall го создаде премиум брендот Веј, а наскоро ќе биде дополнет и со нов модел, познат досега како П01. Досега податоците покажуваат дека ова ќе биде SUV на конструкција на рамки, што го потврдуваат официјалните скици на автомобилот објавени од производителот.

Велики Wallид P01

Има навистина брутален изглед, на кој се истакнува вертикалната решетка, рамниот покрив, надуените браници, резервната гума на вратата на трупот и други слични елементи. Дизајнерите очигледно направија обид да го направат автомобилот да изгледа импресивно, но тоа не ги спречи да бидат обвинети за копирање на во голема мера оживеаниот Форд Бронко.Факт е дека и американските и кинеските SUV-автомобили се потпираат на истиот рецепт поставен во сегментот со доаѓањето на првиот Jeep Wrangler и Land Rover. Сепак, некои од деталите во Wey PO1 визуелно всушност личат на преживеаната американска легенда – на пример, конфигурацијата на главната оптика, која вклучува хоризонтална лента.За да процениме дали кинескиот модел личи на Бронко, ќе мора да почекаме до премиерата на „Веј П01“, што ќе се одржи во 2021 година. Во моментот, автомобилот „Големиот Wallид“ е познат само дека ќе добие градба на рамки, без оглед на предната суспензија и целосна задна оска, како и систем на погон на четири тркала со надолнини.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments