GTC 2021 ПРЕЗЕНТАЦИЈА ОД КУЈНА?

Извршниот директор на NVIDIA, Јенсен Хуанг ќе го одржи главниот говор на презентацијата GTC 2021 од неговата кујна, како што тоа се случи минатата година.

Останаа неколку часови за настанот GTC2021. Како што знаете, конференцијата за технологија на NVIDIA за GTC оваа година, исто така, ќе се одржи на Интернет поради пандемијата COVID 19. Додека одбројувањето за настанот продолжува, дојде официјално соопштение од NVIDIA во врска со воведниот говор на презентацијата на GTC 2021. Во овој дел, NVIDIA објави дека Јенсен Хуанг ќе го одржи главниот говор на настанот GTC оваа година од својата домашна кујна, како и во минатогодишната манифестација.

Засега не е целосно познато на кои теми извршниот директор на NVIDIA ќе се осврне за време на презентацијата. Како и да е, компанијата посочува дека на годинешниот настан ќе бидат објавени најави за многу важни прашања, од квантен компјутер до вештачка интелигенција.

Како што се сеќавате, пред настанот GTC 2020 одржан минатата година, NVIDIA праша „Што готви Јенсен?“. Со ова промотивно видео, компанијата се повика на GA100, најголемиот 7nm графички процесор некогаш дизајниран, користејќи ја новата архитектура на Ampere.

Освен ова, се вели дека NVIDIA ќе објави и некои напредни технологии во индустриска смисла. Исто така е нагласено дека оваа година настанот ќе опфати вештачка интелигенција, центар за податоци, графички технологии, забрзано пресметување, здравствена заштита, развој на игри и паметно вмрежување.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments