Хакери украле 10 ТВ фотографии и информации од Canon

Компанијата беше жртва на непријатна несреќа пред неколку дена

Canon е најпосакувана марка за многу ентузијасти и професионалци бидејќи има беспрекорен квалитет на своите производи.

Компанијата беше жртва на непријатен инцидент пред неколку дена, во кој хакерите провалија во нивните компјутерски системи. Според CoinTelegraph, нападот се случил на 30 јули и сериозно ја зафатил инфраструктурата на Canon.

Групата Maze, која користи вирус на откуп за да ги блокира електронските услуги на компанијата и платформата за споделување фотографии во САД, ја презеде одговорноста за сајбер нападот.

Јапонскиот производител се најде во деликатна ситуација, бидејќи хакерите обезбедуваат пристап до 10 терабајти информации од нивните сервери.

Овие се фотографии и информации што ги споделуваат корисниците на Canon на cloud платформата на компанијата.

Ден откако серверите на Canon започнаа да работат со оптимален капацитет, компанијата потврди дека 10 терабајти податоци паднале во рацете на хакерите.

Со оглед на големината на 10TB, таквата опција може да создаде огромни проблеми за Canon. Maze сè уште не ги објави украдените податоци, но нема официјална информација дали е испратен бараниот откуп.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments