Хакерите наводно бараат 10 милиони американски долари за гармин кои сè уште не се достапни

Хакерите наводно бараат 10 милиони американски долари за гармин кои сè уште не се достапни

Хакерите кои стојат зад нападот за откупнина софтвер на Гармин, според некои извори бараат откуп од милион долари за декриптирање на податоците што успеале да ги шифрираат со нивниот малвер.

Оној што го користат најголем број корисници на смарт часовници за спорт Garmin Connect е недостапен уште од четврток тоа е само пречка за физичката активност за оние кои се навикнати да ги споделуваат своите достигнувања .

Малку поважно од ова е услугата flyGarmin, која ја користат пилотите. Неговата недостапност значи дека пилотите не можат да ги ажурираат мапите за навигација со тековните податоци, што се потребни од нив од страна на агенциите за контрола на летање, па последица може да биде слетувањето на одредени авиони.

Garmin беше нападнат оваа недела  и за декриптирање на податоците бараа  10 милиони $.Од компанијата велат  дека работат на решавање на проблемот и не се украдени податоци за.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments