Halo: Колекцијата Master Chief ќе биде целосно оптимизирана за Xbox Series X и S.

Доаѓа на 17-ти ноември, една недела по лансирањето на двете конзоли.

Конзолите Xbox Series X и Series S се на помалку од еден месец од објавувањето, а пред почетокот на објавувањето, Microsoft најавува дека Halo: Master Master Collection ќе биде целосно оптимизиран за својот хардвер од следната генерација.

Halo: Master Chief Collection на сериите X / S ќе работи со 120 фрејмови во секунда и во режимот на кампања и во мултиплеер, потврди Microsoft. Сплит-екранот исто така ќе добие некои подобрувања, а играта ќе добие 4K поддршка за Серија X.

Ажурирањето ќе биде достапно со почеток на 17-ти ноември, една недела по објавувањето на X / S серијата Xbox. Оние кои моментално ја поседуваат играта ќе добијат бесплатна копија. Играта е исто така достапна на услугата за претплата на игри на Microsoft, Xbox Game Pass.

Halo: Master Chief Collection е антологија што вклучува Halo: Combat Evolution Anniversary, Halo 2: Anniversary, Halo 3, Halo 3: ODST, Halo Reach и Halo 4. Компилацијата првично беше објавена на Xbox One, но беше пренесена на Компјутер на крајот на 2019 година, иако бавно се додаваше секоја игра во колекцијата.

Со Halo: Infinite одложено до следната година, најавата за Master Master Collection што доаѓа во Xbox Series X / S во текот на првиот месец од лансирањето на конзолата е добра придобивка за раните посвојувачи. Одлично е и за обожавателите на Halo, кои најверојатно ја играа играта на Xbox One (или компјутер), но се заинтересирани да играат пооптимизирана верзија на компилацијата која целосно го искористува хардверот од следната генерација.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments