Harley-Davidson претстави нов прекрасен електричен велосипед наречен Serial 1.

Производителот на мотоцикли ја врти својата поделба за е-велосипеди како посебна деловна активност.

Помина скоро една година откако последен пат слушнавме за проектот за новороденче електричен велосипед на Harley-Davidson, но врз основа на она што компанијата го најавува денес, можеби вреди да се чека. Harley-Davidson претстави неверојатен нов електричен велосипед за кој вели дека ќе се најде во продажба во март 2021 година. Производителот на мотоцикли исто така ја врти својата е-велосипедска поделба како посебна компанија наречена Serial 1 циклус.

Прво и основно, ова е претстава за носталгија. Името Serial 1 е упатување на „Сериски број еден“, прекарот за најстариот познат моторцикл на Harley-Davidson, изграден во 1903 година. Дизајнот на велосипедот, со бели гуми, кожно седло и рачни држачи и елегантна црна рамка, треба да се откаже назад кон тој прв прототип.


Новата компанија на Harley излезе од центарот за развој на производи на компанијата.

Harley-Davidson не нуди никакви спецификации, така што можеме да шпекулираме само за нивоата на енергија, големината на батеријата, опсегот и цената. Само врз основа на фотографиите, Serial 1 има мотор со погон на погон, систем за погон на ремен (евентуално, Gates карбонски систем за кој се знае дека е долготраен), рамка-интегрирана батерија, рамка-интегрирани фарови и задни светла и кожа акценти.

Едно е јасно, сепак: ова не беше еден од трите прототип велосипеди што Харли ги покажа на минатогодишниот саем за мотоцикли EICMA во Милано. Арон Франк, менаџер на бренд за Serial 1, не би коментирал за идните модели, но забележал дека прототипите од EICMA се „индикативни за тоа како може да изгледаат Serial 1 е-велосипеди“.

„Преземени се одлични чекори за да се направат велосипедите што е можно полесно и интуитивно за работа, што вклучува клучни карактеристики како средно монтиран мотор со интегрирана батерија, интегрирано осветлување и внатрешни линии за сопирање и жици“, рече Френк.

Исто така, нема информации од компанијата дали планира да го пушти во производство својот електричен мопед со забавен изглед, што за прв пат го видовме на почетокот на 2019 година. (Со оглед на популарноста и возбуда околу слични модели од Juiced, Rad Power Bikes и Lithium Cycle, како и растечкиот пазар на електричен мопед на глобално ниво, би било паметно Харли-Дејвидсон да скокне на вагата и да ги стави овие лоши момчиња на улица.)

Продажбата на електрични велосипеди во САД експлодира од почетокот на пандемијата COVID-19, иако повеќето електронски велосипеди се увезуваат од странство. Минатата година САД увезеа околу 270.000 електронски велосипеди. Оваа година, вкупниот број се очекува да заврши некаде од 500 000 до 600 000 повикувајќи се на податоци од Здружението на лесни електрични возила.

Harley е пред влегување на многу преполн пазар каде што дури и огромни производители на велосипеди како Specialized, Trek, и Giant се натпреваруваат со брзорастечки компании за е-велосипеди, какоRad Power Bikes, Pedego, и X-Treme Electric Bikes.. Исто така, нема да биде првата марка мотоцикли што ја направи оваа промена: Triumph со седиште во Велика Британија го претстави својот прототип, Trekker GT, на почетокот на оваа година. И Ducati го лансираше својот прв електронски велосипед минатата година.

Во акција се вклучуваат и автомобилски брендови: BMW произведува електрични велосипеди и мотоцикли, Audi произведува електрични планински велосипеди, Mercedes-Benz претстави електричен скутер, Ford се стекна со стартување за е-скутер Spin, а Erip неодамна претстави електричен погон планински велосипед. Но, исто така, не остана без дупки. Ariv, брендот за е-велосипеди лансиран од General Motors, беше тивко исклучен во мај, среде раните денови на пандемијата Covid-19.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments