HarmonyOS 2.0 бета-верзијата сега е достапна за Huawei P30 и Mate 30 Pro 5G!

Бета верзиите на платформата HarmonyOS 2.0 почнуваат да пристигнуваат на повеќе уреди, вклучувајќи ги Huawei P30 и Mate 30 Pro 5G.

Интерфејсот изгледа познат, а причината за тоа е што станува збор за EMUI 11, кој е развиен и со хармонијата и со елементите на Android. Исто така, ОС на Huawei целосно ги поддржува Android апликациите.

OpenHarmony, што е јадро со отворен извор на оперативниот систем, е хостиран на страницата Gitee, што е кинеска алтернатива на GitHub на Microsoft. Исто така, оперативниот систем е дел од Фондацијата OpenAtom, чии членови се Huawei, Tencent, Baidu, Alibaba и други.

HarmonyOS 2.0 бета веќе пристигна на некои уреди и многу други уреди имаат право да ја користат платформата. Honor моментално ги разгледува своите опции и не ја исклучува можноста за користење на оперативниот систем HarmonyOS, иако може да ги користи услугите на Google Mobile без никакви проблеми.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments