HarmonyOS и EMUI Face 11 во тест за брзина!

Оперативниот систем HarmonyOS, кој се очекува да биде објавен наскоро, се соочи со интерфејсот EMUI 11 заснован на Android во тест за брзина.

Huawei, фокусиран на сопствениот оперативен систем по одлуките за ембарго на Соединетите држави, наскоро ќе излезе со оперативниот систем HarmonyOS. Исто така, често се наведува дека новиот оперативен систем, кој во моментов се тестира на некои водечки телефони Huawei во Кина, ќе понуди постабилно искуство во споредба со Android. Додека се прашувавме какво корисничко искуство ќе понуди оперативниот систем на Huawei, со неодамна објавеното видео, оперативниот систем базиран на Android EMUI 11 и HarmonyOS беа споени.

Како што можете да видите од видеото подолу, како резултат на тестовите, сведоци сме дека апликациите на телефонот со EMUI 11 се вчитуваат малку побрзо од телефонот со HarmonyOS 2.0. Сепак, вреди да се напомене дека HarmonyOS 2.0 во објавеното видео сè уште е во Бета и интерфејсот EMUI 11 работи исто така во стабилна верзија. Ова значи дека со стабилната верзија на HarmonyOS, оваа разлика во брзината може да се затвори.

Не е познато точно кога ќе биде достапен новиот оперативен систем на Huawei. Сепак, според информациите обезбедени од извори блиски до компанијата, се проценува дека 300 до 400 милиони уреди ќе можат да работат со оперативниот систем HarmonyOS до крајот на оваа година.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments