Протече листата на Huawei телефони кои ќе го добијат новото оперативен систем HarmonyOS!

На 2 јуни, најавени се паметните телефони на Huawei кои ќе добијат стабилно ажурирање HarmonyOS 2.0.

Со изјава дадена минатата недела, Huawei објави дека ќе организира директен пренос на 2 јуни за алтернативниот Android оперативен систем HarmonyOS. Беше наведено дека компанијата, која ќе ја претстави стабилната верзија на HarmonyOS 2.0 со овој настан, ќе го објави и новиот оперативен систем веднаш по преносот во живо. Додека преостанаа неколку дена за новиот оперативен систем на Huawei, денес на Интернет протече списокот на телефони на Huawei кои ќе го добијат ажурирањето HarmonyOS на 2 јуни.

Според информациите што протекоа од рамките на компанијата, гледаме дека оперативниот систем, чија стабилна верзија ќе биде претставена на 2 јуни, најпрво ќе биде објавен за сериите P40, серијата Mate 40, Mate X2, Nova 8, Nova 8 Pro и MatePad Про модели. Засега не е дадена официјална изјава од фронтот Хуавеи за оваа листа што протече. Сепак, извори блиски до кинескиот производител на паметни телефони, исто така, истакнуваат дека моделите во оваа листа што протекоа се одобрени уреди.

Телефоните на Huawei ќе добијат ажурирање на HarmonyOS во првата фаза:

 • Huawei Mate 40 Pro Plus
 • Huawei Mate 40 Pro
 • Huawei Mate 40 RS
 • Huawei Mate 40
 • Huawei P40 Pro Plus
 • Huawei P40 Pro
 • Huawei P40
 • Huawei Mate X2
 • Huawei MatePad Pro
 • Nova 8 Pro
 • Nova 8
0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments