HBO Max и Peacock губат некои од најголемите титули веднаш по лансирањето

HBO Max и Peacock губат некои од најголемите титули веднаш по лансирањето

Кога започна HBO Max , една од најголемите продажни места на WarnerMedia беше целата колекција на Хари Потер да може да се појави.

Три месеци подоцна, тоа веќе не е случај.Е-пошта во која се детализираат што доаѓаат и ја напуштаат HBO Max во август, се посочува дека сите осум филмови, од Хари Потер и „Каменот на Солцерерот“ до „ Хари Потер“ и „Смртните светилишта 2“ , ќе ја напуштат услугата на 25 август.

Не е познато од каде ќе завршат филмовите, но веќе се кружат шпекулациите околу тоа дали филмовите ќе се преселат во новата услуга за стриминг на NBCUniversal , Peacock .Тоа е затоа што неколку години пред започнувањето на HBO Max, WarnerMedia потпиша договор со NBCUniversal, со кој на последната компанија и беше дадена ексклузивни права на серијалот „ Хари Потер “ до 2025 година.

Преку таа зделка, повеќето инсајдери претпоставуваа дека Хари Потер , еден од најголемите својства на „ВорнерМедиа“, не би бил на HBO Max за наредните години. Ноќта пред лансирањето на HBO Max, сепак, директорите на WarnerMedia постигнаа договор со NBCUniversal за да ги имаат сите осум премиери на Хари Потер на HBO Max. Сега, истите тие филмови си заминуваат не е познато кога тие филмови ќе се вратат.

 За потрошувачите, тоа значи да внимава секој месец сојузниците како „ВорнерМедија“ или „NBCUniversal“ имаат ризница за вредни IP. Тие можат да ја лиценцираат таа IP на други проследувачи како Netflix кои се повеќе од подготвени да платат за содржина што може да привлече претплатници.

 Сè додека NBCUniversal и WarnerMedia можат да заработат дополнителни приходи – и се додека тоа нема негативно влијание врз нивниот сопствен екосистем што се движи – тие веројатно ќе продолжат да го прават тоа. „Синдикација“ е лесен начин за една компанија да заработува приход од ИП што ја купила за убав надомест. Работите сега се разликуваат. Луѓето се свесни за тоа кога блок филмови, особено наслови од висок профил.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments