HomePod мини може да биде тајното оружје на Apple за проширување на HomeKit.

Поевтин пат во HomeKit.

Apple прави уште еден обид за изградба на паметен домашен звучник со новиот HomePod mini, помала, поевтина верзија на неговиот оригинален HomePod.

Оригиналниот HomePod беше производ кој повеќе се фокусираше на тоа да биде одличен звучник, отколку да биде одличен паметен звучник. HomePod мини има спротивен пристап: не е само друга авенија за Apple да ги стави Apple Music или Siri во вашиот дом. Тоа е начин за Apple многу да го прошири својот екосистем HomeKit до многу поширока публика од кога било досега.

Секако, HomePod мини веројатно ќе звучи добро – со оглед на тоа што е звучник вреден 99 американски долари, наспроти новиот Nest Audio и четвртата генерација на Echo, мора. И да се имаат повеќе можности за поттикнување на своите претплатнички услуги на клиентите е добра придобивка за Apple. Но, неговиот вистински потенцијал лежи во тоа што служи како најевтина порта до сега за поставување на паметни домови на Apple.

HomeKit не е нов дел од поставувањето на софтверот на Apple – компанијата ја понуди паметната домашна платформа од 2014 година и има широк список на производи кои работат со него денес (дури и ако не е толку популарен меѓу производителите на уреди како Amazon Alexa или Google Assistant).

Но, за да го искористите HomeKit во потполност, не ви треба само вистинската паметна сијалица или Wi-Fi термостат. Потребен ви е и HomePod, Apple TV или iPad за да служите како „home hub“. Да се ​​има hub-уред многу го проширува она што HomeKit може да го направи, овозможувајќи ви да ги контролирате вашите паметни домашни уреди кога не сте директно поврзани со вашата Wi-Fi мрежа, да ги поканите гостите да користат паметни домашни додатоци во вашата куќа, и што е најважно од сè, креирајте автоматизирани рутини.

И со 99 американски долари, HomePod мини значително ја отфрли бариерата за влез за да добие пристап до тие карактеристики, за кои претходно беа потребни 179 американски долари Apple TV 4K, 299 долари HomePod или 329 долари iPad. Не само тоа, тој исто така ја прави подостапна употребата на тие карактеристики на HomeKit со додавање на секогаш вклучен микрофон што може да одговори на барањата за паметни домови, за една третина од цената на претходната опција на Apple. За цена на еден HomePod, можете да покриете поголем дел од вашиот дом со HomePod мини звучници (главната нова опција на Apple, Intercom, практично е дизајнирана за тоа сценарио).

И има многу привлечни причини да сакате да го користите поставувањето на паметни домови на Apple над опциите на Google или Amazon. Ако веќе сте корисник на Apple, додатоците на HomeKit се интегрираат во iOS на природно ниво, овозможувајќи ви да пристапувате до вашите светла или климатизација директно од менито за контрола на iPhone во iPhone, слично на вклучување и исклучување на Wi-Fi или Bluetooth.

Од производителите на уреди, исто така, се бара да ги интегрираат своите производи во апликацијата Home. Без разлика дали ви се допаѓа или ја мразите, апликацијата служи како консолидирано место за сите ваши производи и значи дека не треба да работите со апликација од трета страна, што значи дека вашиот хардвер може – барем во теорија – сепак да работи дури и доколку компанијата што го прави престанува да ја поддржува сопствената апликација.

Тука е и безбедносниот аспект: Apple е исклучително ригорозен кога станува збор за одобрување на својот HomeKit печат, дури и откако го отстрани барањето за проверка на физички хардвер. Тој сè уште прегледува уреди и бара тие да поминат низ серија тестови дизајнирани од Apple како дел од процесот на сертифицирање пред да им биде дозволено да работат со HomeKit.

Тоа не значи дека Apple е ослободен од загриженост за приватноста во однос на своите паметни звучници, се разбира. За компанијата беше откриено дека има проблеми со човечки изведувачи кои ги слушаа снимките на Сири минатата година (заедно со Google, Amazon, Facebook и Microsoft). Но, Apple оттогаш ги отстрани тие проблеми воспоставувајќи нови, побезбедни политики и менувајќи го стандардното однесување на „Siri“, така што ќе зачувува снимки само доколку некој корисник не се определи.

HomeKit става уште еден огромен дел од вашата дневна технологија во рамките на екосистемот на Apple, што е голема победа за Apple. Тоа е затоа што Apple се потпира на тоа колку добро функционираат сите свои производи како главна продажна точка – основниот чекор на компанијата со години е „колку повеќе производи на Apple имате, толку подобро функционираат сите“. И со тоа што ќе има повеќе корисници на HomeKit, Apple ќе го прошири тој екосистем не само на вашиот компјутер или телефон или таблет, туку низ целата ваша куќа. Веројатно е повеќе леплив дури и од вашиот телефон – штом целиот дом се посвети на одредена платформа, промената во нешто друго е истовремено тешка, скапа и одзема многу време.

HomePod мини не е добар звучник како HomePod. Но, можеби е само паметен звучник што Apple треба да го претвори HomeKit од хоби во хит.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments