Honda Civic Type R 2021

Honda Civic Type R 2021 се подготвува да надмине нов рекорд

Honda има за цел да постави рекорд на патеката Сузука во Јапонија со новото возило Civic Type R Limited Edition претставено на почетокот од годинава. Компанијата сподели видео од 15 секунди со Civic Type R на оваа патека.

Јапонскиот автомобилски гигант Honda успеа да привлече внимание со својот нов автомобил Civic Type R. Сепак, компанијата продолжува на пат, без да биде задоволна од она што го постигна ова возило. Hondaнеодамна го претстави новиот автомобил Civic Type R Limited Edition оваа година.

Ова возило кое во САД е ограничено на само 600, ќе биде полесен, поаголен и поповолен тип на моделот Civic Type R се разбира, Honda бара и начин да докаже колку брзо ова возило може да оди. Овој пат компанијата е на пистата во Јапонија.

Дали ќе го достигнат новиот рекорд?

 На трејлерот од 15 секунди, возилото Civic Type R Limited Edition беше на патеката Сузука во Јапонија. Трејлерот завршува со клик звук од стоперот. Тоа значи дека Honda го достигна новиот рекорд на патеката Сузука.

Иако не знаеме кога ќе дојде целосното видео, се чини дека Hondaги откри целосно можностите на Civic Type R Limited Edition. Рекордот постигнат на патеката Сузука каде компанијата се обидува да достигне нов рекорд, во моментов е во рацете на Францускиот автомобилски гигант Renault.

Renault со својот автомобил Megane R.S. Trophy-R успеа да ја помине целата патека Сузука за само 02:45:45 минути, така што го надмина тогашниот рекорд на Honda. Со други зборови, Honda го брка рекордор со својот нов модел Civic Type R Limited Edition.

Наскоро ќе откриеме дали Honda постави нов рекорд. Меѓутоа, доколку Honda успее да го сруши рекордот што го има Renault, исто така можеме да кажеме дека може да го надмине и рекордот на Renault кој го постигна во Нурбургринг.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments