Извршниот директор на Huawei објави дека сака да се сретне со Џо Бајден за да го намали притисокот!

Извршниот директор на Huawei, Рен Женгфеи изјави дека сака да се сретне со Џо Бајден со промената на администрацијата на САД и дека сега треба да се намали притисокот врз Huawei.
Кинеските технолошки гиганти како Huawei и Xiaomi продолжуваат да страдаат од ембаргото наметнато од администрацијата на Трамп. Брендовите што се најдоа на црната листа поради безбедносни проблеми станаа неспособни да вршат електронска трговија со САД подолго време, а Huawei е целосно забранет за користење услуги на Google за последната година

Преминувањето на американската администрација од Трамп во Џо Бајден беше ветувачка промена за Хуавеи. Извршниот директор на Huawei, Рен Женгфеи неодамна даде изјава и најави дека сака да го отстрани притисокот што трае околу 2 години од Huawei и да се сретне со Џо Бајден за преуредување на условите.

Ren Zhengfei

Давајќи изјава за време на неговото патување во градот Таијуан во Кина, извршниот директор ги користеше следниве изјави; „Се надеваме дека администрацијата на Бајден ќе има еднаква политика кон развојот на американската економија. Таа сака да напредува во технологијата во двете земји. Ние сакаме да продолжи е-трговијата меѓу нас и САД, така што сите можеме да имаме корист од огромниот технолошки развој на Кина “.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments