Huawei ќе ги претстави процесорите Kirin во октомври

Kirin 9000 може да биде најновиот процесор

Останува помалку од една недела до крајниот рок за TSMC да достави процесори до својот партнер. Huawei се надева дека ќе може да обезбеди доволно чипови за да одговори на големата побарувачка што се очекува за Huawei Mate 40.

Веќе има информации дека Kirin 9000 може да биде најновиот процесор со оваа марка.

Ова ќе биде архитектура од 5 нанометри произведена од TSMC, што ќе се користи за прв пат во Huawei Mate 40 и Mate 40 Pro.

Huawei Kirin 9000 ќе биде достапен во две различни верзии.

Според податоците на популарниот блогер @ Rodent650, нè чека друга конфигурација наречена Huawei Kirin 9000E. Ова ќе биде модифицирана верзија што не нуди толку високи перформанси.

Многу е веројатно дека Kirin 9000E ќе го користат идните смартфони со среден опсег на Huawei, додека 5-нанометарскиот Kirin 9000 ќе остане ексклузивна понуда за врвните уреди на компанијата.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments