Huawei ќе отвори фабрика во Франција – прва надвор од Кина!

Huawei се подготвува да изгради фабрика за опрема 5G во Франција.

Кинескиот гигант за телеком Huawei ќе го отвори својот прв мобилен мрежен објект надвор од Кина во Источна Франција во 2023 година, според директорот на Huawei во вторникот. Потпретседателката и член на надзорен одбор на Huawei, Кетрин Чен на видео прес-конференција објави дека работата на фабриката што ќе произведува базни станици исто така треба да започне оваа година. Чен додаде дека планираната фабрика ќе биде отворена во 2023 година и официјалната одлука за основање производствен погон надвор од Кина е историска одлука за Huawei.

Компанијата минатиот месец објави дека ќе инвестира најмалку 200 милиони евра за објектите во Брумат. Така, можеме да кажеме дека Huawei ги зголеми своите инвестиции надвор од Кина и е амбициозно да постои на европскиот пазар. Објектот, кој се наоѓа во регион близу до германската граница, планира да оствари промет од 1 милијарда евра годишно на европскиот пазар. Во објектот, главно насочено ќе биде производството на 5G опрема.

Кинеската компанија е под притисок, и поради обвинувањата дека опремата на мобилната мрежа во САД претставува ризик од шпионажа и од политиката на Пекинг против ујгурските муслимани.

Времето ќе покаже до кој степен позицијата на Huawei на европскиот пазар ќе се промени со новите инвестиции.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments