Huawei Mate 40 Pro најавен со брзо безжично полнење од 50W.

Плус нов предводник процесор Kirin 9000.

Huawei ги најави Mate 40 Pro и Pro Plus, своите најнови водечки уреди по серијата P40 од почетокот на оваа година. Телефоните го означуваат дебито на новиот предводник на чипсет 5nm Kirin 9000 на Huawei и вклучуваат закривени OLED дисплеи од 6,76 инчи со 90Hz и безжично полнење од 50W. Заедно со нив, Huawei го најави и чекор по чекор Mate 40.

Иако телефоните на Huawei биле тешки за употреба надвор од Кина поради недостаток на апликации и услуги на Google, неговите неодамнешни предводници како P40 Pro и P40 Pro Plus продолжија да нудат одлични перформанси на фотоапаратот. На хартија, серијата Mate 40 Pro изгледа дека ќе го продолжи трендот.

Mate 40 Pro Plus има главна камера од 50 мегапиксели, ултравида од 20 мегапиксели, перископска камера од 8 мегапиксели со зумирање од 10x и телефото камера од 12 мегапиксели со 3х зум. Вкупно, Huawei вели дека телефонот нуди оптичко зумирање до 17x.

Во меѓувреме, Mate 40 Pro има слична главна камера од 50 мегапиксели и ултравида од 20 мегапиксели, но неговиот леќи за зумирање во перископ е само 5x за максимално оптичко зумирање од 7x.

Внатрешно, телефоните имаат нов чипсет Kirin 9000 на Huawei, за кој компанијата тврди дека е првиот 5nm 5G процесор во светот. Чипот спарува 8-јадрен процесор со 24-јадрен графички процесор. Mate 40 Pro Plus доаѓа со 12 GB RAM и 256 GB простор, додека Mate 40 Pro има 8 GB и 256 GB, соодветно. И двајцата носат батерии од 4.400mAh и поддржуваат 50W безжично полнење со брзина што се спротивставува на Mi 10 Ultra на Xiaomi. Тие исто така имаат 66W жично полнење и обратно безжично полнење за да ви овозможат напојување додатоци или други слушалки.

Mate 40 Pro и Pro Plus имаат сензори за отпечатоци во дисплејот во нивните дисплеи со резолуција 2772 x 1344, двојни звучници и IP68 рејтинг за отпорност на прашина и вода. Pro е достапен во црна, бела, сребрена, жолта и зелена боја, додека Pro Plus е достапен само во црно-бело.

На страната на софтверот, Huawei продолжува да инвестира во сопствениот екосистем на апликации и услуги. Ново за Mate 40 Pro се пребарувањето ливчиња и мапите. Недостатокот на „Google Maps“, особено, беше вистинска точка за неодамнешните уреди на Хуавеи, што ја прави оваа најнова најава многу добредојдена

Освен Mate 40 Pro и Pro Plus, Huawei најави и чекор по чекор Mate 40. Има помал екран од 6,5 инчи со пониска резолуција од 1080p и побавен процесор Kirin 9000E. Исто така, нема леќи за зумирање на перископ и има вкупно само три камери. Има главна камера од 50 мегапиксели, ултравида од 16 мегапиксели и телефото од 8 мегапиксели со 3х оптички зум. Има помала батерија од 4.200mAh без безжично полнење и максимално 40W жично брзо полнење, 8 GB RAM и 128 GB простор. Конечно, постои верзија на Porsche Design на Mate 40, која се одликува со уникатен дизајн инспириран од спортски автомобил, 12 GB RAM, 512 GB простор за складирање и слична низа камери со Mate 40 Pro Plus.

Huawei Mate 40 Pro Plus ќе се продава по цена од 1.399 евра (1.655 долари), додека Mate 40 Pro ќе чини 1.199 евра (1099,99 фунти / 1.418 долари) и ќе биде достапен од 13-ти ноември во Велика Британија, а Mate 40 ќе чини 899 евра ( 1.063 долари). Porsche Design Huawei Mate 40 RS ќе чини 2.295 евра (2.715 американски долари). Датумите на објавување за Mate 40 Pro Plus и Mate 40 не беа објавени на сцената за време на настанот.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments