Huawei може да не ја објави серијата Mate 50!

Huawei може да не им понуди некои врвни телефони на корисниците како резултат на американските санкции.

Huawei минуваше низ бурни периоди откако САД започнаа да воведуваат повеќе санкции кон себе во 2019 година. Откако компанијата го продаде Honor и падна од списокот на пет најдобри производители на паметни телефони, можеби сега нема да лансира една од своите водечки паметни телефони. Според вестите во GSMArena, Huawei годинава нема да им нуди на корисниците телефони од серијата Mate поради недостаток на висококвалитетни чипови Кирин.

Huawei неодамна ги покажа своите паметни телефони од серијата P50 на настанот HarmonyOS. Иако се појавија детали за телефонот, сè уште нема објаснување за датумот на лансирање. Според GSMArena, компанијата требаше да го објави датумот на лансирање на своите водечки паметни телефони P50 околу овој период од годината. Но, добро документираните фрустрации на компанијата, кои произлегуваат од различните забрани издадени против неа од страна на американската влада, го тежат ова лансирање. Поради оваа причина, се вели дека лансирањето на телефонот е одложено. Сепак, Huawei ги најавуваше своите нови водечки паметни телефони Mate, кои ја комплетираат P серијата во својата постава, во втората половина на секоја година. Но, според извештаите, оваа година можеби нема да има таква промоција.

Главната цел на овој потег на Huawei е тоа што сака неговите ресурси да се фокусираат целосно на сериите P50. Компанијата не ја издава серијата Mate 50, но сака да ги искористи сите свои ресурси за серијата P50. Ова е прв пат од лансирањето на првата серија Мате во 2013 година. Сепак, синџирот на снабдување, кој е сериозно осакатен од забраните на компанијата, и притисокот врз компанијата ја објаснуваат причината за оваа одлука.

Имајќи ги предвид сите овие услови, се чини многу тешко да се види серијата Мате во 2021 година. Сепак, вреди да се напомене и дека Huawei сè уште нема добиено официјално соопштение за оваа тема. Theе ја видиме судбината на серијата Mate 50 во наредните денови.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments