Huawei P Smart 2020 ќе ги користи услугите на Google

Huawei P Smart 2020 ќе ги користи услугите на Google

Huawei P Smart 2020, кој се очекува да биде на пазарот на Huawei овој месец, ќе има Google Mobile Services бидејќи се користи стар чип. Предпродажбата на новиот уред започна во Германија.

Новиот паметен телефон на Huawei, P Smart 2020, кој ќе биде објавен овој месец, е предпродаден во Германија. Телефонот, кој нуди FHD + резолуција на LCD екранот од 6,21-инчен, ќе вклучува и Google Mobile Services затоа што има чип Kirin 710F. Една од најголемите цели на трговските војни меѓу САД и Народна Република Кина беше Huawei, а пристапот на компанијата до Google Mobile Services беше ограничен минатата година.

Иако официјалното соопштение е сè уште недостапно, новиот Huawei P Smart 2020 се смета дека ќе биде објавен на 17 мај, затоа што се чини дека препродажбата на варијанти на сина и црна боја ќе продолжи до 16 мај во онлајн продавницата на Huawei. Предпродажбата на зелениот модел на уредот ќе трае до 21 мај. Цената на сите три модели е одредена како 215 долари.

Карактеристиките на новиот Huawei P Smart

Huawei прави промотивна кампања наречена ‘Sounds Great’, со тоа им подарува мини звучник на своите клиенти кои ќе го купат новиот телефон P Smart 2020. P Smart 2020, кој има 4 GB RAM меморија, има 128 GB складирање што може да се надополни со microSD. Задната камера е 13 MP + 2 MP, а предната камера е со резолуција од 8 MP.

Батерија од 3.400 mAh која се полни со USB Type-C полњач, Придружено е со Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi 802.11 и фингерпринт кој се наоѓа од задниот дел. Наведено е дека уредот има Android 9.0 Pie со EMUI 9.1, а не со најновиот оперативен систем EMUI 10.

Ова се точните карактеристики на Huawei P Smart

  • Екран: 6,21 инчи, 2340 х 1080 FHD+ LCD
  • Процесор: Кирин 710F
  • Рам: 4 GB
  • Складирање: 128 GB ( со microSD до 512 GB)
  • Задна камера: 13 MP + 2 MP
  • Предна камера:  8 MP
  • Батерија: 3.400 mAh
  • Врска: Wi-Fi 802.11b/g/n, 2,4 GHz, Bluetooth 4.2, USB Type-C (USB 2.0)
  • Оперативен систем: Android 9.0 Pie со EMUI 9.1 ( вклучени се и Google Mobile Services)
  • Бои: Црна, Зелена, Сина.
0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments