Huawei P50 серијата може да дојде со оперативниот систем HarmonyOS!

Серијата Huawei P50, која се очекува да биде претставена кон крајот на овој месец, може да излезе од кутијата со оперативниот систем HarmonyOS.

Фокусирајќи се на развојот на сопствениот оперативен систем по одлуките за ембарго во Америка, Huawei, како што знаете, неодамна го објави ажурирањето HarmonyOS 2.0 Beta за моделите MatePad, P40 и P30. Додека корисниците се прашуваа за оперативниот систем на кој работи компанијата, денес беше објавен важен извештај од сигурни извори. Според извештајот споделен во оваа насока, серијата Huawei P50 може да наиде на корисници со оперативниот систем HarmonyOS.

Треба да се напомене дека не е објавено официјално соопштение за моделот, за кој се вели дека е лансиран како прв модел на Huawei што ќе доаѓа со инсталиран HarmonyOS. Покрај тоа, истиот извештај исто така вклучува неколку важни информации за ажурирањето на HarmonyOS.

Во овој дел, изворите наведуваат дека врвните модели на Huawei ќе се префрлат на оперативниот систем во април, а исто така наведуваат дека 300 до 400 милиони уреди ќе работат со оперативниот систем HarmonyOS до крајот на оваа година. Покрај тоа, меѓу споделените информации е дека многу паметни телевизори и паметни часовници ќе работат во целосна компатибилност со оперативниот систем на Huawei кон крајот на оваа година.

Во исто време, компанијата, која се подготвува да се префрли на свој оперативен систем, продолжува да работи на дигитални услуги како што се Petal Search, Petal Maps и Petal Docs, што ќе се одвиваат во HarmonyOS.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments