IBM ќе го активира наследниот бизнис за да се фокусира на cloud и AI услуги.

Наследството на ИТ инфраструктура за работа на IBM ќе се промени.

IBM се дели на две јавни претпријатија, со спин-оф справување со наследената работа на фирмата за ИТ инфраструктура, дозволувајќи му на IBM да се фокусира на нови бизниси со голема маргина, особено облачни услуги и AI.

109-годишната компанија ги објави вестите оваа недела, што следи по долгорочниот план на извршниот директор Арвинд Кришна да го насочи раширениот бизнис. Кришна го презеде кормилото на IBM во април 2020 година откако работеше на нејзината аквизиција од 34 милијарди долари на фирма за софтвер со отворен код Red Hat од 2018 година наваму. Софтверот на Red Hat е клучен за новите хибридни облак понуди на IBM.

На повик со аналитичарите, Кришна го претстави поделбата како најновиот во долгата низа дивестиции од страна на IBM, бидејќи компанијата се обидуваше да најде попрофитабилно тло во текот на својата долга историја. „Ние ги дивестиравме мрежите уште во 90-тите години на минатиот век, ги отфрливме персоналните компјутери во 2000-тите, дивестиравме полупроводници пред околу пет години, бидејќи сите не мора да играат во предлогот за интегрирана вредност“, рече Кришна, според извештајот на Ројтерс .

Новата компанија – која во официјалните документи го носи името на зачувувачот „Ново“ – ќе има приближно 90.000 вработени и 19 милијарди долари приход. (IBM, како што е моментално, има околу 352.000 работници.) ​​Кога ќе заврши завршувањето, што според IBM ќе се случи пред крајот на 2021 година, NewCo автоматски ќе стане „водечки обезбедувач на услуги во светот со инфраструктура“, со список на клиенти од околу 4600 клиенти што покрива повеќе од 75 проценти од Fortune 100.
Новиот IBM ќе биде најмногу фокусиран на својата хибридна облак платформа, за која фирмата вели дека претставува можност од 1 трилион долари на пазарот. Во моментов, на пазарот на облаци доминираат Амазон и Мајкрософт, но продолжува да забележува силен раст, особено затоа што глобалната пандемија поттикнува работа на далечина.

„Со построга интеграција и фокусирање на своите отворени хибридни облак и AI решенија, IBM ќе се пресели од компанија со повеќе од половина од своите приходи во услуги во компанија со мнозинство во софтвер и решенија за облак со висока вредност“, рече IBM во печатот ослободување.

Зборувајќи за Ројтерс, пазарниот аналитичар Моше Катри од Ведбуш Секјуритис рече дека поделбата е паметен потег. „IBM во суштина се ослободува од смалувањето, работењето со мала маргина со оглед на канибализирачкото влијание на автоматизацијата и облакот, маскирајќи го посилниот раст за остатокот од операцијата“, рече Катри.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments