Откриени деталите за 10nm Ice Lake Xeon W серијата!

Серијата Ice Lake Xeon W-3300, што ќе доаѓа за деловни системи, се очекува да го зголеми бројот на јадра за 36% и количината на меморија за 48%.

Intel неодамна ги објави своите 3-та генерација на скалирани процесори Xeon за центри за податоци. КомпСворс, од друга страна, започна да набројува некои од претстојните процесори на Ice Lake Xeon W на својата онлајн продавница.

Според некои протекувања во април, за серијата Xeon W-3300 се вели дека има максимум 38 јадра Sunny Cove. Како што се гледа во скалабилните процесори од 3-та генерација на Xeon, процесорите со 40 јадра можат да бидат дизајнирани со архитектура на Ice Lake. Сепак, максималниот основен капацитет на претстојните процесори сè уште не е јасен.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments