Индија забрани 59 апликации и игри

Официјално игрите и апликациите прекршилe услови за користење

Владата забрани 59 кинески мобилни апликации, вклучително и врвни платформи за социјални медиуми, како што се „TikTok“, „Helo“ и „WeChat“, за да се спротивстават на заканата од овие апликации за „суверенитетот и безбедноста на земјата“, се вели во соопштението за медиумите доцна во понеделникот.

ShareIT, UC browser и апликацијата за купување Clubfactor се меѓу другите истакнати апликации кои се блокирани во услови на зголемени тензии меѓу Индија и Кина по судирите на границата пред две недели.

Владата рече дека апликациите се вклучени во активности „предрасуди за суверенитетот и интегритетот на Индија, одбраната на Индија, безбедноста на државата и јавниот ред“.

Овој потег може да биде удар врз амбициите на Кинескиот дигитален пат, што ја уништува вредноста на компаниите. Исто така, може да доведе до повеќе земји да го следат индискиот индивидуа и да дејствуваат против овие апликации, изјавија извори за ЕТ.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments