Intel претстави нови процесори од 11-та генерација на серија H за мобилни уреди!

Intel нуди преносни високи перформанси со 11-та генерација на Intel Core мобилни H серии и Intel Xeon W-11000 серии.

Предводени од предводникот Intel® Core ™ i9-11980HK, кој Intel го нарекува „Најдобар процесор за лаптоп за игри во светот“, мобилните процесори од 11-та генерација Intel® Core ™ H (со кодно име „Tiger LakeH“) се објавени денес ширум светот. Intel Core i9-11980HK достигнува брзина до 5,0 GHz, обезбедувајќи најголеми перформанси во лаптопите за игри, креатори на содржини и деловни професионалци.

Крис Вокер, корпоративен потпретседател на претпријатието и генерален директор на Групата за платформи за клиенти на мобилни телефони, рече; „11-ти. Генерацијата на процесорите од серија Intel Core H ги носат мобилните игри, создавањето содржина и системите за трговска работна станица на сосема нови височини. Процесорите од H-серијата со 20 PCIe 4.0 ленти се возбудливо продолжение на нашето мобилно семејство од 11-ти генерација, со двоцифрени подобрувања во едножилното и повеќе јадро во изведбата, игра од висока класа, директно прицврстено складирање и ширина на опсегот на платформата за gубителите на игри. Серијата 11-ти генерал H е мобилен процесор со најголема изведба во индустријата, што им овозможува на корисниците да играат, да бидат креативни и да се поврзат со водечките перформанси, без оглед на факторот на форма на матична плоча.

Врз основа на технологијата на процесите SuperFin од 10 нанометри, проширувајќи го забрзувањето на перформансите создадено од серија 11-та генерација Intel Core H35, процесорите од 11-та генерација на серија Intel H вклучуваат до осум јадра и 16 нишки со турбо перформанси со единечна и двојна јачина до 5,0 GHz. Покрај тоа, централната единица за обработка (процесорот) може директно да пристапи до брзата GDDR6 меморија прикачена на графичката картичка, дозволувајќи им на гејмерите да доживеат повисоки стапки на рамки со помала латентност и побрзо да вчитаат големи текстури. Мобилниот процесор нуди 2,5 пати поголем вкупен опсег на PCIe до централната единица за обработка во споредба со процесорите од 10-та генерација H и три пати поголема од вкупниот опсег на PCIe во споредба со другите индустриски процесори.

Мобилни процесори од 11-та генерација на Intel Core H им овозможуваат на креаторите на содржини и деловните професионалци побрзо да ги извршуваат своите задачи каде и да се, благодарение на најдобрите компоненти во класата и поврзаноста. Прво за сите тетратки, кои нудат 20 ленти PCIe Gen 4 процесор, 4K HDR / Dolby Vision видео стриминг, богати конфигурации со брзо складирање, хибриден Intel® Optane ™ за високи перформанси и капацитет, 6GHz Intel® Killer ™ Wi-Fi 6E (Gig +) поддршка и Thunderbolt ™ 4 со 40 Gbps во секунда за побрзи врски.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments