Објавена нова надворешна графичка картичка на Intel – DG1!

Новиот модел на дискретни графички картички Intel DG1 е забележан на веб-страницата на кинескиот производител на OEM Gunnir.

Intel го претстави графичкиот процесор Iris XE пред неколку месеци, но неколку производители на OEM и графички картички досега го прифатија за своите производи. Оваа недела, VideoCardz ја претстави графичката картичка на Gunnir со Intel DG1 GPU, кој има излез D-Sub (VGA).

Моделот, кој е наведен на официјалната веб-страница на кинескиот производител на OEM Gunnir, е домаќин на HDMI 2.0 и еден излез на D-Sub. Исто така, забележуваме дека моделот Gunnir Lanji DG1 прикажан на веб-страницата на производителот на OEM има DG1 GPU со 80 единици за извршување (640 јадра). Покрај тоа, се вели дека моделот Gunnir Lanji DG1 работи со основна брзина на часовникот од 1,2 GHz и оваа вредност може да се зголеми до 1,5 GHz.

Треба да се напомене дека графичката картичка со графичкиот процесор DG1 доаѓа со 128-битни 4 GB LPDDR4X VRAM, вклучува интерфејс PCI Express 4.0 и има TDP 30. Исто така, да ве потсетиме дека DG1 е компатибилен само со 9-та и 10-та генерација на Core процесори на Intel и матични плочи B460, H410, B365 и H310C.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments