Интел ќе инвестира 250 милиони долари во индиските India IO платформи

Договорот е релативно мал,но е уште една инвестиција во Индискиот телеком

Американскиот технолошки концерн Интел инвестираше над 250 милиони долари во индискиот телеком IO Платфор само три месеци откако Фејсбук објави залог за 5,7 милијарди долари во компанијата.Во сопственост на Reliance Industries на милијардерот Мукеш Амбани, IO Платформите ја објавија инвестицијата на Интел во медиумска порака преку Твитер. Интел ќе инвестира 253,5 милиони американски долари во компанијата, која е вредна 65 милијарди долари, во замена за 0,39% удел, пренесува CNBC.Инвестицијата – направена преку инвестициската поделба на чипмејкерот Интел Капитал – дојде откако Фејсбук соопшти дека инвестира 5,7 милијарди долари во индиската компанија во замена за 9,9% удел во април.Jio Platforms работи со телекомуникациската мрежа Jio Infocomm, која од нејзиното лансирање во 2016 година собра над 388 милиони претплатници на услугата 4G. Денес, таа е најголемата телекомуникациска компанија во Индија, а исто така има неколку апликации и други услуги во е-трговија и широкопојасен интернет услуги.

„Фокусот на io Платформите за спроведување на своите импресивни инженерски способности за доведување на моќта на евтините дигитални услуги во Индија е во согласност со целта на Интел да обезбеди технологија за пробив што збогатува животи“, рече Вендел Брукс, претседател на Интел Капитал. во изјава.Индија, дом на 1,35 милијарди луѓе, рапидно расте и инвеститорите не сакаат да ги пропуштат можностите на овој голем пазар, особено во поглед на технолошкиот напредок.Технолошкиот аналитичар Нил Шах напиша на Твитер дека инвестицијата на Интел ќе помогне да се осигури дека индиската „5G мрежа“ нуди силен удел во решенијата на „Интел“.Амбани, најбогатиот човек во Индија, се обидува да продаде приближно 20% од платформите на ioио за да собере пари од компанијата за поттикнување долгови „Reliance Industries“, која е активно вклучена во нафтената и хемиската индустрија. Според извештаите на медиумите, тој има нето куп долг од околу 20 милијарди американски долари.Aмерикански инвеститори како што се ККР, Atlanticенерал Атлантик, Сребро езеро и Виста досега инвестирале милијарди долари во платформите IO.Минатиот месец, суверениот фонд на ОАЕ, Мубадала, откри дека вложува 1,2 милијарди американски долари во компанијата, додека Фондот за јавни инвестиции на Саудиска Арабија инвестираше 1,5 милијарди долари.
Инвестицијата на Фејсбук беше најголемата зделка на компанијата од купувањето на WhatsApp од 19 милијарди долари. 

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments