Intel сака да го купи GlobalFoundries – дел од AMD!

Intel работи на купување на GlobalFoundries, кој некогаш беше дел од AMD.

Плановите на Интел за основање голема фабрика во Европа се појавија неодамна. Компанијата покажува интерес за преземање на GlobalFoundries (GF), во прилично неочекуван потег, според новиот извештај на The Wall Street Journal, кој излезе неодамна.

Во извештајот се наведува дека разговорите за аквизиција се во тек и аквизицијата може да се случи за 30 милијарди долари, 50% повисока од неодамна утврдената вредност на ИПО за леарницата.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments