Intel може да изгради масивна фабрика во Европа!

Синиот тим може да избере да основа фабрика за производство на полупроводници во корист на Европа.

Десетици сектори, од производство на возила до компјутерски хардвер, беа негативно погодени во последното време на глобалната криза со чипови.

Во овој процес, додека некои компании правеа планови за нови инвестиции, Европската унија објави дека ќе направи нови инвестиции за производство на чипови. Се чини дека Intel исто така има големи планови за Европската унија.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments