Објавени процесорите од 11-та генерација на Intel T серија со мала потрошувачка на енергија!

Процесорите од серијата Rocket Lake T со мала потрошувачка на енергија се достапни за LGA 1200 приклучни матични плочи.

Најновите осум-јадрени и 35W TDP Intel Intel Core i9-11900T и Core i7-11700T 11-та генерација на ниска моќност на Intel беа претставени во исто време со процесорите од 11-тиот генерал на пазарот, но сè уште не беа објавени на пазарот. Трансакциите, кои станаа достапни за прв пат во Европа и Јапонија, наскоро може да бидат официјално во продажба.

Оние кои се грижат за перформансите во употреба ги купуваат отклучените процесори на серијата „K“ на Intel со 95W-125W TDP. Сепак, има и такви кои сакаат да имаат 8 или 10 основни процесори со ниски вредности на TDP и најнови технологии. Интел им нуди на овие корисници процесори од серија Т и со мала вредност на TDP и со нова технологија.

Интел ги претстави процесорите со ниска моќност Core i9-11900T и Core i7-11700T Rocket Lake и браќата и сестрите i9-11900K и i7-11700K на 30 март 2021 година. Меѓутоа, кога беа објавени отклучените процесори од К-серијата, процесорите од Т-серијата не излегоа на пазарот веднаш.

Акиба компјутерската линија и Ермитаж Акихабара известуваат дека масовната и боксерската верзија на новите процесори 35W Core i9-11900T и Core i7-11700T се достапни во најмалку четири продавници во Токио.

Geizhals.eu, мотор за пребарување цени во Европа, откри дека Core i9-11900T на Intel е достапен во десетици продавници во Австрија, Германија и Полска со цена од 455 €. Патем, во моментов нема информации за цената за поевтиниот i7-11700T.

Процесорите Rocket Lake-T во моментов не се достапни на Amazon и Newegg во САД. Продавниците дури и не започнуваат програма за нарачка однапред за овие процесори.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments