Intel лансира процесори за работна површина 10nm – Tiger Lake

At CES 2020, Intel previewed upcoming mobile PC processors code-named “Tiger Lake.” Tiger Lake’s new capabilities, built on Intel’s 10nm+ process and integrated with new Intel Xe graphics architecture, are expected to deliver massive gains over 10th Gen Intel Core processors. First systems are expected to ship this year. (Credit: Intel Corporation)

Десктоп процесорите Tiger Lake со технологија за производство од 10nm може да се најдат наскоро на пазарот.

Intel веројатно се подготвува да го лансира својот процесор „Tiger Lake“ од 10 nm на десктоп платформата. Корисник по име momomo_us откри постоење на најмалку четири нови процесори SKU на страниците на ARK на Intel. Барем еден од нив е означен како десктоп процесор.

Она што е нејасно е дали чиповите се Socket LGA1200 чипови како „Rocket Lake-S“ или FC-BGA чипови прилагодени за специфични случаи за употреба на работната површина како NUC. Во срцето на овие чипови е Gen12 Xe LP iGPU кој содржи 8 јадра на процесорот „Willow Cove“, 24 MB споделена кеш L3 и 48 единици за обработка (EU).

Заедничката тема на нумерирање на моделот на процесорот со овие SKU е проширувањето на брендот „B“ покрај броевите на моделот што обично ги поврзуваме со SKU на „Rocket Lake-S“. Друга заедничка точка е ТДП. Сите четири модели се означени како чипови од 65 вати, вклучувајќи го и отклучениот дел од мултипликаторот. На почетокот на серијата е Core i9-11900KB, чип со 8 јадра / 16 навој со фреквенција на забрзување на термичка брзина до 5,30 GHz и основна фреквенција од 3,30 GHz.

Кога ќе се спуштиме подолу, тука е моделот Core i7-11700B со мултипликаторот отклучен, но интересно е што тој има брзина на ТВБ и го зачувува бројот на јадрото и количината на меморија на i9-11900KB. Процесорот може да оди до 5,30 GHz. Core i5-11500B е 6-јадрен процесор со 12 нишки со 12 MB меморија L3 и истата 5,30GHz Boost фреквенција, подесена преку TVB.

Core i3-11100B е 4-јадрен / 8-конечен модел со 8 MB меморија L3 и најверојатно е базиран на 4-јадрен „Tiger Lake“ умре со намалена iGPU. Брзините на часовникот се исти. Прашање е како Intelќе ги лансира овие процесори.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments