Инженерите на SpaceX држат Reddit AMA на Starlink’s Better than Nothing beta.

Крајната цел на Starlink е да обезбеди глобален широкопојасен интернет од вселената.

Со почеток во сабота, група инженери на SpaceX кои работат на сателитскиот проект Starlink ќе одговорат на прашањата на Reddit за неговата програма Better than Nothing Beta. Крајната цел на програмата Starlink е да обезбеди глобална интернет-покриеност од вселената, а SpaceX го започна јавниот бета-тест минатиот месец, откако воведе приватна бета-верзија во текот на летото.

Корисниците на Бета мораа да ја купат целата опрема за станица „Старлинк“ за 499 американски долари и потоа да плаќаат месечна претплата од 99 американски долари за активна услуга за да учествуваат во програмата. Е-пошта до поканетите за јавната бета верзија вели дека корисниците „може да очекуваат да видат брзина на податоци од 50Mb / s до 150Mb / s и латентност од 20ms до 40ms во текот на следните неколку месеци, додека го подобруваме системот Starlink“. Е-поштата исто така посочи дека ќе има кратки периоди без поврзаност и дека латентноста и брзината на податоците ќе се подобрат додека компанијата се подготвува да лансира повеќе сателити и инсталира повеќе опрема за земја.

SpaceX веќе лансираше во орбитата со ниска Земја 900 од предвидените 12 000 сателити потребни за системот Starlink. Извршниот директор на SpaceX, Елон Маск, рече дека на компанијата и требаат 800 сателити во вселената за да обезбеди „значајни оперативни можности“.

За да поставите прашања до инженерите на Starlink (и веќе има редица со повеќе од 500 коментари), одете на официјалната страница на Reddit Starlink.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments