iPad Pro со M1! Еве ги деталите и карактеристиките!

Apple официјално ги објави моделите iPad Pro со M1 процесори, на кои работи подолго време.

Како што знаете, се тврдеше дека Apple ќе лансира модел iPad Pro со процесор A14X на настанот Spring Loaded. Но, со настанот одржан денес, технолошкиот гигант, најавувајќи ги своите нови модели на iPad, ги пресече сите во спротивниот агол и ги ажурираше новите модели на iPad со процесорот М1. Па, какви новини им нудат на корисниците моделите iPad Pro со M1 процесори? Да ги разгледаме подетално новите модели на iPad Pro кои привлекуваат внимание со карактеристиките на Apple.

IPad Pro карактеристики со M1 процесор

Моделите на iPad Pro од новата генерација доаѓаат во две различни големини на екранот, 11 инчи и 12,9 инчи. На страната на екранот, моделот од 11 инчи доаѓа со Liquid Retina, додека 12,9-инчниот iPad Pro модел има панел Liquid Retina XDR. Доаѓајќи со мини LED технологија, овој екран со Течна ретина XDR, исто така, има и сооднос на контраст од 1.000.000: 1 и максимална осветленост од 1600 nits.

Иако новите модели имаат некои новини од страната на екранот, најголемата иновација кај моделите е процесорот М1. Како што знаете, Apple најпрво користеше ARM-базирани M1 процесори во модели на Mac. Сега, технолошкиот гигант, кој вклучува M1 процесори кои работат без вентилатор во новите модели на iPad, им ветува на корисниците таблет искуство на високо ниво.

Овој чип, кој има 4 јадра за изведба и 4 јадра за ефикасност, вклучува и 8-јадрен графички процесор. Исто така, импресионира со перформансите на новата генерација на процесорот што доаѓа со 16-јадрен Neural Engine, така да се каже.

Во овој дел, Apple споделува дел од податоците за перформансите на новата генерација на iPad Pro со корисниците и вели дека новиот iPad Pro има 50% подобри перформанси на процесорот и 40% на страната на графичкиот процесор во споредба со претходната генерација. Што се однесува до дизајнот, новиот iPad Pro, кој доаѓа со скоро ист дизајн како претходната генерација, исто така се издвојува со 16 GB RAM меморија, 2 TB простор, Thunderbolt и 5G поддршка.

Што се однесува до делот од камерата, во новите модели од серијата нè пречекува 12 MP Face ID камера со отвор f / 2.4. Оваа селфи камера им нуди на корисниците агол на гледање од 122 степени.

Покрај тоа, новиот iPad Pro, кој доаѓа со систем со двојна камера, вклучува главнa со широк агол од 12 MP и ултра-широк агол од 10 MP. Овие камери, од друга страна, се способни за снимање видео 4K 60 FPS, како и 2x оптичко и 5x дигитално зумирање.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments