iPhone 11 сега се прави локално во Индија

iPhone 11 сега се прави локално во Индија

Значителен поттик за заработка во Индија!“ Во твитот рече министерот за трговија и индустрија Piyush Goyal

Епл“ започна со „производство“ на „iPhone 11“ во Индија, министерот за трговија и индустрија, Piyush Goyal  го објави твитот.Новиот развој доаѓа нешто повеќе од девет месеци откако гигантот Купертино ја започна линијата за склопување за iPhone XR во земјата.

 Локалното собрание на iPhone 11 ќе и помогне на компанијата да избегне данок од 20 проценти што е потребно да го плати за увоз на слушалката од своите глобални производствени капацитети. Apple ги има Foxconn, Wistron и Pegatron како снабдувачи за своите модели на iPhone кои сите во моментот прават огромни инвестиции на индискиот пазар.„Значителен поттик за заработка во Индија!“ Рече Голи во твитот. „Apple започна со производство на iPhone 11 во Индија, со што се донесе врвен модел за прв пат во земјата“

.Индија стана важен пазар за сите продавачи на паметни телефони, благодарение на фактот дека веќе има над 50 корисници на смартфони со крура. Компаниите, вклучувајќи Samsung и Xiaomi , веќе инвестирале многу ресурси во земјата за да ги исполнат растечките побарувања на индиските потрошувачи. Проширувањето на побарувачката на потрошувачи во последно време ги привлече Apple и неговите добавувачи.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments