iPhone 12 Pro Max ќе биде првиот со 6GB RAM

Првиот паметен телефон на Apple со 6 GB RAM меморија

Apple работи напорно на новата серија паметни телефони, која најверојатно ќе биде претставена во октомври. Компанијата развива четири различни верзии на iPhone 12, сите модели ќе имаат OLED дисплеј, 5nm процесори и ќе поддржуваат 5G технологија.

Сега разбираме уште повеќе детали за хардверот на еден од најочекуваните модели во серијата, имено iPhone 12 Pro Max.

Уредот влезе во базата на податоци AnTuTu, од која разбираме дека барем една од верзиите на паметниот телефон ќе има 128 GB внатрешна меморија и 6 GB RAM меморија.

Оваа одлика ќе го направи првиот претставник на серијата iPhone со толку многу RAM меморија, бидејќи претходниците на iPhone 12 Pro Max имаат само 4 GB RAM меморија.

Ако го додадеме 5-нанометарскиот Apple A14 Bionic, можеме да очекуваме значителни подобрувања во брзината на iPhone 12 Pro Max.

iPhone 12 Pro Max се очекува да биде 6,7-инчен смартфон кој ќе нуди четири камери и импресивен дисплеј. Ова сигурно ќе биде еден од најпродаваните модели во претстојната серија, што ќе го видиме на специјален настан во октомври.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments