TSMC започна со производство на A15 Bionic новиот процесор за претстојниот iPhone 13!

Објавено е дека TSMC започна масовно производство на процесорот A15 Bionic, кој ќе ги напојува моделите iPhone 13.

Apple ќе ја претстави серијата iPhone 13 околу 4-5 месеци подоцна. Како што ножиците се стеснуваа за новите модели на iPhone, важна вест пристигна од предниот дел на TSMC денес. Според веста споделена од сигурни извори, производителот на чипови TSMC започна со масовно производство на процесорот iPhone 13 A15 Bionic.

Како што знаете, Apple го претстави процесорот A14 Bionic со новите модели на iPad Pro во септември минатата година, а потоа го претстави овој процесор на пазарот со модели на iPhone 12. Изразувајќи дека A14 Bionic, произведен со процес на изработка на 5nm, може да процесира 40 проценти побрзо од претходната генерација, технолошкиот гигант од Купертино исто така изјави дека овој чипсет, исто така, е домаќин на 30% зголемување на перформансите на страната на графиката.

Наведувајќи дека овој процесор, развиен во 5nm процес, има густина од 11,8 милијарди транзистори, Apple исто така изјави дека процесот за кој станува збор се состои од 6 јадра.

Сега Apple планира да се префрли на побрз процесор во моделите на iPhone 13 и работеше на процесорот A15 Bionic во оваа насока. Исто како и процесорот A14 Bionic, не се споделени никакви конкретни информации за перформансите и техничките карактеристики на овој процесор, за кои се потенцира дека се произведуваат во 5nm процес. Сепак, според изворите познати по својата близина со компанијата Купертино, се вели дека процесорот А15 ќе излезе во прв план особено со својата ефикасност на енергијата, и ќе вклучува малку понапредни карактеристики од А14 во однос на перформансите и графиката.

Ако се сеќавате, со извештајот споделен неодамна, се сугерираше дека батеријата на моделите iPhone 13 ќе биде поголема од претходните генерации, а Pro моделите од серијата ќе поддржуваат стапки на освежување на екранот до 120Hz.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments