Изворните кодови украдени од CD PROJEKT RED се нудат на аукција!

По сајбер нападот, изворните кодови украдени од CD PROJEKT RED беа понудени на аукција за еден милион долари.
CD PROJEKT RED официјално објави дека неодамна бил нападнат од сајбер напади. По сајбер нападот, хакерите го запленија изворниот код на Cyberpunk 2077, The Witcher 3, Gwent и необјавената верзија на The Witcher 3 со рансомвер. По сето ова, хакерите побарале откуп од студиото за програмери и побарале да бидат контактирани во рок од 48 часа. Хакерите изјавија дека доколку не бидат контактирани, ќе ги шират сите податоци што ги заробиле на интернет.

Додека гејмерскиот печат внимателно ги следеше сите овие настани, дојде нов потег од групата што го изврши нападот. Групата, која заплени многу важни документи на компанијата, неодамна ги понуди овие податоци на аукција за еден милион долари.

Во овој дел, групата, која нуди многу изворни кодови од Cyberpunk 2077 до необјавената верзија на The Witcher 3, исто така вели дека тие можат директно да го дадат изворниот код на оние кои нудат 7 милиони долари.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments