Извршниот директор на Amazon, Џеф Безос се повлекува: Објавено следното име!

Џеф Безос, основач и сегашен извршен директор на гигантот за електронска трговија Amazon, го напушта управата на неговата компанија што го донесе на врвот на листата на најбогати луѓе во светот. Наместо Безос, нов извршен директор на Amazon ќе биде Енди Џеси.
Џеф Безос, основачкиот извршен директор на компанијата, ќе ја напушти функцијата, се вели во официјалното соопштение на Amazon. Енди Џеси ќе биде заменет со Безос.

Причината за промената на функцијата, најавена за летото 2021 година, не е јасно наведена. Но, новиот извршен директор на Амазон, Енди Џеси, претходно раководеше со AWS, одделот за облак-компјутер на компанијата.

jeff bezos amazon

Безос, кој ја основаше Amazon како страница за продажба на книги во 1994 година, успеа да се запише на листата на најбогати луѓе во светот во последните 27 години. Зад овој личен успех стои трансформацијата на Amazon во платформа што додава скоро секој производ во своето портфолио и е компанија што ги поставува темелите на е-трговијата. Освен е-трговија, друг сектор каде што се издвојува Amazon е снимен како системи за компјутерски облаци.

Според NBC News, по објавувањето на прометот немало негативно движење на акциите на Amazon. За Безос се вели дека игра активна улога во управниот одбор на компанијата, исто како и поранешниот извршен директор на Microsoft, Бил Гејтс.

0 0 vote
Article Rating

Поврзани вести

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments